هر دانشجویی ممکن است اتفاق بیفتد که در نیمی از مسیر تحصیل خود، احساس نیاز به تغییر رشته پیدا کند. درخواست برای تغییر رشته به دلایل مختلفی مطرح می شود که مهمترین آنها عدم علاقه داوطلبان به رشته تحصیلی و عدم امید به آینده شغلی رشته تحصیلی است. دانشگاه علمی کاربردی یکی از دانشگاههای پرطرفداری است که تقریبا زمینه خوبی برای سنجش و پذیرش بدون کنکور داوطلب فراهم کرده است. پذیرش داوطلب در دانشگاه علمی کاربردی بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان و برای دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته انجام می گیرد. افرادی که در دانشگاههای علمی کاربردی مشغول به تحصیل باشند، در صورت تمایل می توانند اقدام به تغییر رشته کنند. تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی بر اساس معیارها و شرایط مشخص انجام می گیرد. در این مقاله، به بررسی جزئیاتی پرداخته شده است که بیان می کنند تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400 به چه صورت می باشد و نیاز به چه اقداماتی دارد.

شرایط تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400

تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی بر اساس شرایطی معلوم انجام می گیرد. تمامی دانشجویانی که در دانشگاه علمی کاربردی مشغول به تحصیل هستند، با داشتن این شرایط مجاز به تغییر رشته خواهند بود. مهمترین شرایط تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400 عبارتند از:

داوطلبان به شرطی می توانند اقدام به تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400 کنند که حداقل به مدت یک نیمسال از تحصیل آنان گذشته باشد. بعبارتی تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400 از ترم دوم داوطلب امکان پذیر خواهد بود.
امکان تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی تنها یکبار برای هر دانشجو امکان پذیر است.
دانشجویان برای تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400، می بایست رشته ای را انتخاب کنند که در دانشگاه محل تحصیل آنان وجود داشته باشد.
درصورتیکه داوطلبان مایل به أخذ انتقالی باشند، مجاز هستند تا همزمان با انتقالی، تغییر رشته خود را نیز انجام دهند. موافقت با انتقالی و تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی به صورت همزمان، تنها برای داوطلبانی که شرایط انتقالی و تغییر رشته را داشته باشند، امکان پذیر خواهد بود.
لازم است معدل کل دانشجوی متقاضی تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی، از پایین ترین معدل کل دانشجوی پذیرفته شده در رشته مقصد بیشتر باشد. در غیر این صورت با درخواست تغییر رشته داوطلب موافقت نخواهد شد.
متقاضیان تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400، می بایست درخواست خود برای تغییر رشته را در طول تابستان و پس از ترم اول خود ثبت کنند.
دانشجویانی که اقدام به تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی می کنند، نباید هیچگونه محدودیت و مانعی برای ادامه تحصیل داشته باشند.
دانشجویانی که با درخواست تغییر رشته آنان موافقت شد، لازم است تکمیل ثبت نام خود در رشته جدید را در مهلت مقرر انجام دهند. عدم تکمیل ثبت نام آنان در رشته جدید، به معنای انصراف آنان از تغییر رشته تلقی خواهد شد.
دانشجویان مجاز به تغییر رشته از رشته های متمرکز به رشته های نیمه متمرکز در دانشگاه علمی کاربردی نیستند.

مراحل تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400

پس از اینکه متقاضیان شرایط تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400 را مطالعه کردند، در صورت داشت شرایط لازم، می توانند اقدام به تغییر رشته کنند. تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی، دارای فرایندی مشخص است. در ادامه، مراحل تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی به ترتیب معرفی شده اند.

مراجعه به سایت: ثبت درخواست تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی به صورت اینترنتی و غیرحضوری و از طریق سایت مربوطه انجام می گیرد. داوطلبان با مراجعه به سایت مربوطه در مهلت زمانی مقرر، می توانند درخواست خود مبنی بر تغییر رشته را ثبت کنند. ثبت درخواست تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی، می بایست پس از گذراندن ترم اول و در تابستان انجام گیرد.

ورود به فرم تغییر رشته: پس از ورود به سایت، با استفاده از منوی اصلی، دسترسی به فرم تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی امکان پذیر خواهد بود.

تکمیل فرم تغییر رشته: با ورود و دسترسی به فرم تغییر رشته، لازم است بخش های مختلف این فرم را با اطلاعات درست و بدون خطا تکمیل شود. برخی از اطلاعات درخواستی این فرم عبارتند از: اطلاعات مربوط به معدل داوطلب، تعداد واحدهای گذرانده شده داوطلب، تعداد نیمسال های گذرانده داوطلب، نام رشته جدید جهت تغییر رشته، تأیید آگاهی از شرایط تغییر رشته.

تأیید نهایی: پس از تکمیل فرم تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی، می بایست با کلیک بر روی گزینه “ذخیره اطلاعات” درخواست خود را به تأیید نهایی برسانیم.
درخواست هایی که توسط داوطلبان ثبت می شوند، مورد بررسی قرار می گیرند و نتیجه نهایی آن در همین سامانه مربوطه درج می شود. داوطلبان با مراجعه مجدد به سایت مربوطه و ورود به فرم انتخاب رشته، مجاز به مشاهده وضعیت ثبت درخواست تغییر رشته خود خواهند بود.
افرادی که با درخواست تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی آنان موافقت شود، می بایست به صورت حضوری به محل دانشگاه مراجعه کرده و در رشته جدید نام نویسی کنند. زمان ثبت نام در رشته جدید در دانشگاه علمی کاربردی سال 1400 از طرف دانشگاه تعیین می شود. ناگفته نماند که با نام نویسی در رشته جدید، داوطلب مجاز به بازگشت به رشته قبل نیست و شرایط ادامه تحصیل در آن را از دست خواهد داد.

سامانه دانشگاه علمی کاربردی سال 1400

سامانه دانشگاه علمی کاربردی سامانه ای است که تمام فعالیت های مربوط به این دانشگاه، از جمله تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی در آن انجام می گیرد. سایت هم آوا بعنوان سایت رسمی دانشگاه علمی کاربردی، همه خدمات مربوط به ثبت نام، انتخاب واحد، حذف و اضافه و تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی را به داوطلبان این دانشگاه ارائه می دهد.
برای ورود به سامانه هم آوا جهت تغییر رشته، داوطلبان نیاز به کد کاربردی و رمز عبور خواهند داشت. کد کاربری همان شماره ملی داوطلب و رمز عبور همان شماره شناسنامه داطلب را شامل می شود. البته داوطلبان مجاز به تغییر رمز عبور خود در سامانه هم آوا هستند.
لازم به ذکر است که هر داوطلبی در صورت مواجه شدن با اختلال در هنگام ورود به سامانه، جهت تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی یا سایر اقدامات مربوط به دانشگاه علمی کاربردی، می بایست به واحد آموزش دانشگاه خود مراجعه کنند.

تحصیل  بیش از 600 دانشجو  در مرکز آموزش علمی و کاربردی بیرجند (1)

با تحصیل در دانشگاه علمی و کاربردی، بهترین‌ها رو برای خودتان بسازید.